Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap
 
  Ana sayfa
  HEDİYE KAZAN!
  Bursa Haberleri
  Gündemdeki Haberler
  Spor Haberleri
  Sinema
  Kültür - Sanat
  Müzik - Eğlence
  Medya - Magazin
  Yaşam
  Dünya
  Siyaset
  İş Dünyası
  Sağlık - Kadın
  Teknoloji
  Eğitim
  Günün Özeti
  Haber Arşivi
  Bizden Haberler
  İSTATİSTİK
  Otel Bursa
  Mekan Bursa
  Fotoğraf Galerisi
  Rehber Bursa
  Bursa Hakkında
  Bursa Tarihi
  Bursa Haritası
  Bursa'da Ulaşım
  Anket Arşivi 
()
+  
()
 
 
 
 
()
 
()

 :: Eğitim haberleri..
 
 
Öğretmen atamasında 40 yaş sınırı
15.09.2007 15:32

 
 
İlk defa öğretmen olarak atanacak adayların 40 yaşından gün almamış olması gerekiyor.

Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin atanması için de pedagojik formasyon dersi almaları şart.

İlk defa öğretmen olarak atanacak adayların 40 yaşından gün almamış olması gerekiyor Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin atanması için de pedagojik formasyon dersi almaları şart.

Gazeteniz Takvim, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının sorunlarını kaleme alan yeni bir yazı dizisi hazırladı. Öğretmenler veya öğretmen olmak isteyenlerin aklına takılan tüm soruları Takvim, sizin için toparladı. Her yükseköğretim mezunu öğretmen olabilir mi?.. Kimler öğretmen olabilir?.. Atamalarda yaş sınırı var mı?.. Ve daha önce cevaplanmamış tüm soruları eğitim uzmanı Erdal Aydın sizin için cevaplıyor. Bunun için en çok merak ettiğiniz soruları 'www.eaydin@takvim.com.tr' adresine gönderin ve yazarımız Aydın cevaplasın. İşte en çok merak edilen sorular:

*Her yükseköğrenim mezunu öğretmen olarak atanabilir mi? Her yükseköğretim mezunu öğretmen olarak atanamaz. Öğretmen atamaları Milli Eğitim Bakanlığı'nın Talim ve Terbiye Kurulu'nun 119 sayılı kararında belirtilen yükseköğretim programlarından lisans düzeyinde mezun olanlar arasından alanlar itibariyle yapılıyor.

*Öğretmenliğe atanmada yaş sınırı var mı? Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 6'ncı maddesine göre öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranıyor.

*Öğretmenliğe atanmada pedagojik formasyon gerekli midir? Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 6'ncı maddesine göre, öğretmeliğe atanabilmek için Bakanlıkça veya Bakanlık ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği çerçevesinde açılan Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası ve İngilizce öğretmenliği için İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini başarıyla tamamlamış olunması gerekiyor.

*Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar öğretmen olarak atanabilir mi? Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ne göre, yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bu öğreniminin ve pedagojik formasyon belgelerinin Yükseköğretim Kurulu'nca yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına veya programlarına denkliğinin yapılmış olması ve mezun olduğu programın Talim ve Terbiye Kurulu'nun 119 sayılı kararında yer almış olması gerekir.

*Öğretmenlik için başvurusu kabul edilenlerden öğretmenlik mesleğine ilk defa atanacakların atamaları nasıl yapılmaktadır? Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS-10) aldıkları puanlar esas alınarak tercihleri doğrultusunda puan üstünlüğü dikkate alınarak elektronik ortamda bilgisayarla atamaları yapılıyor.

*Devlet memurları, öğretmenlik için yapılan KPSS'ye girerek öğretmenlik mesleğine atanabilir mi? Bu durumda atanamazlar. Ancak, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 8. maddesine göre, adaylar, bakanlıkça aranan şartları taşımaları halinde, öğretmenlik için KPSS'ye girmeden, çalışmış oldukları kurumlardan muvafakat almaları kaydıyla resmi eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanabilir.

*Ziraat fakültesi mezunu ve pedagojik formasyonu olanlar, KPSS-Öğretmenlik Sınavı sonuçlarına göre öğretmen olarak atanabilir mi? Mezun adaylar pedagojik formasyon dersi almış olmaları, KPSS'ye girmeleri ve öğretmen ihtiyacı olması durumunda, puan üstünlüğüne göre öğretmenliğe atanabiliyor.

Kaynak: Takvim


 
         
 

  :: Yorumlar
Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak için tıklayın.

  ::Bu kategoride ay içinde en çok okunan haberler
  ::Bu kategorideki diğer haberler
İmam Hatip´e zorunlu kay...
İmam Hatip´e zorunlu kayıt yapılacak TEOG sisteminde anadolu lisesine puanı tutmaya öğrenciler ikametine göre imam hatip okuluna kaydolacak.


...
35 Yıl´lık öğretmen isya...
35 Yıl´lık öğretmen isyan etti
35 yıllık tarih öğretmeni, derse girdiği sınıfta biri hariç tüm öğrencilerin uyuduğunu görünce emekliye ayrıldı.
Başbakan bize lazım değil dedi...
Başbakan bize lazım değil dedi ama! ANKARA- Başbakan Erdoğan'ın ''Bize lazım değil, yazıklar olsun'' dediği ve sert biçimde eleştirdiği Orta Doğu Teknik Üni ...
Moğollar ´dan unutulmaz ...
Moğollar ´dan unutulmaz konser 53. Uluslararası Bursa Festivali'nde aynı sahnede buluşan Kurtalan Ekspres ve Moğollar, müziğin efsane isimleri Barış Ma ...
Müdür´den öğretmene daya...
Müdür´den öğretmene dayak Aydın'da, okul müdüründen dayak yediğini öne süren beden eğitimi öğretmeni suç duyurusunda bulundu.


Ayd ...
Karma okul´da erkek sını...
Karma okul´da erkek sınıfı var Antalya'da bir ortaokulda iki sınıfın sadece erkek öğrencilerden oluşturulduğu ortaya çıktı. Milli Eğitim Temel Kanunu'n ...
Veliler cep´ten takip ed...
Veliler cep´ten takip edecek Veliler Mobil e- okul' sistemi sayesinde çocuklarının sınav, proje ve not bilgilerini, devamsızlık raporlarını, anlık ol ...
Taciz´ci öğretmen´...
Taciz´ci öğretmen´e 47  yıl istendi
Tarih öğretmeni 2 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 47 yıl hapis istendi.


Adana'd ...
Ahlak öğretmeni´nin öğre...
Ahlak öğretmeni´nin öğrencisi ile ilişkisi ortaya çıktı Ahlak öğretmenine öğrenciyle aşk soruşturması bakın ne şekilde başladı...İstanbul Beykoz'daki Çavuşb ...
Ana okulu çocuklarına toplu na...
Ana okulu çocuklarına toplu namaz eğitimi Anaokulunda eğitim gören 520 çocuğa 'Benim namazım şenliği' adı altında, Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde toplu namaz kıl ...
 Diğer 10 Haber..
  »  Kürt'çe üniversite kuruluyor ... ( 22.04.2014 - 00:10)
  »  Rektör tesettüre girdi ... ( 11.04.2014 - 14:00)
  »  Gülen okullarına ilk darbe ... ( 05.04.2014 - 10:17)
  »  YGS yarın yapılacak ... ( 22.03.2014 - 15:00)
  »  Okul´lar 31 Mart´ta tatil ... ( 15.03.2014 - 00:30)
  »  Tatil bitti ... ( 09.02.2014 - 16:00)
  »  Kızlar'dan müftü'ye ilginç sorular ... ( 02.02.2014 - 11:00)
  »  Öğrencilerden öğretmene taciz suçlaması ... ( 26.01.2014 - 00:10)
  »  Bakan'dan SBS açıklaması ... ( 16.01.2014 - 20:00)
  »  Atık pil'e hediye ... ( 09.01.2014 - 17:24)
 
 
 
yerel haberler   güncel haberler   spor haberleri   haber arşivi   günün özeti
ULUDAĞ ÖZEL   siyaset   dünya   yaşam   sağlık   teknoloji   sağlık-kadın   eğitim   iş dünyası   
sinema   kültür-sanat   müzik-eğlence   medya-magazin   fotoğraf galerisi  bursa tarihi
      mekan.bursa   otel.bursa      rehber.bursa   bursa hakkında   e-devlet    ulaşım   anket
    hakkımızda   bilgi @ lifeinbursa.com   reklam   yasal uyarı   künye

lifeinbursa.com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu bir dgnteknoloji projesidir.