Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap
 
  Ana sayfa
  HEDİYE KAZAN!
  Bursa Haberleri
  Gündemdeki Haberler
  Spor Haberleri
  Sinema
  Kültür - Sanat
  Müzik - Eğlence
  Medya - Magazin
  Yaşam
  Dünya
  Siyaset
  İş Dünyası
  Sağlık - Kadın
  Teknoloji
  Eğitim
  Günün Özeti
  Haber Arşivi
  Bizden Haberler
  İSTATİSTİK
  Otel Bursa
  Mekan Bursa
  Fotoğraf Galerisi
  Rehber Bursa
  Bursa Hakkında
  Bursa Tarihi
  Bursa Haritası
  Bursa'da Ulaşım
  Anket Arşivi 
()
+  
()
 
 
 
 
()
 
()

 :: Yaşam Haberleri..
 
 
Kızların tek gecelik ilişki modası
04.02.2008 10:36

 
 
Senaryo tanıdık gelebilir: Gece kulübündeki en karizmatik erkek odur ve bu baştan çıkarıcı tavırları sizin evinizde, onun evinde ya da otel odasında devam eder. Sonra size SMS atar, bir kere daha beraber olursunuz ve işler bu kadar ateşliyken bir kere daha, bir kere daha...

Üç-dört hararetli buluşmadan sonra onun hakkında ilk tanıştığınızda öğrendiğinizden daha fazla bir şey bilmediğinizi anlar ama yine de ne zaman arayacak diye düşünmekten kendinizi alamazsınız. İşin kötüsü aramazsa ne yapacağınızı da bilemezsiniz.

'Onun cep numarası haricinde hiçbir numarasının bende olmadığının farkına vardım' diyor 24 yaşındaki tasarım öğrencisi Ayşegül. Ve şöyle devam ediyor: 'Nasıl bir erkek olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Tanıştığımızdan beri en anlamlı sohbetimiz doğum kontrol yöntemleri üzerine olmuştu (neyse ki ikimizde korunuyormuşuz). Beni çok tahrik ediyordu ve yatakta inanılmaz uyumluyduk.'

Peki kadınlar gerçekten gelişigüzel seksten erkekler kadar zevk alabilirler mi? Ayşegül'ün sevgilisi SMS yollamayı kestikten ve onun yazdığı birkaç mesajı da cevapsız bıraktıktan sonra, içinde bazı duygular harekete geçmeye başlamış. ' O zamana kadar bu kelimeleri hiç kullanmamış olsam da hayal kırıklığı ve üzüntü duyduğum kesindi' diye açıklıyor durumunu. Kendinizi bu kadar iyi hissettiren bir şeyi paylaştıktan sonra, ilişkinin devam etmesini istemeniz normal. Ayşegül üçüncü defa beraber olduklarında artık bedensel olarak birbirlerini tanıdıklarını söylüyor: 'Onun dövmesini öptüğümde inleyeceğini bile biliyordum. Bu da çok hoşuma gitmişti. Onun da benden hoşlandığını düşünmüştüm.'

'Birkaç hafta sonra, bir pazar akşamı geç bir saatte beni aradı. Biraz sarhoştu ve çok samimiydi. O zaman sadece sevişmek amacı ile aradığını anladım. Bir yandan onu eve çağırmak istediysem de sonra bundan vazgeçtim. Bu durumun beni nasıl kırdığına ise çok şaşırdım' diye de ekliyor.

FARKI ANLAYIN

Danışmanlara göre problemin kaynağı burada. Psikolog David Schmidt'e göre erkekler ve kadınlar konu seks ve duygusallığa gelince farklı şekilde yaratılmışlardır. Journal of Personality and Social Psychology (Kişilik ve Psikoloji Dergisi)'de yayımlanan bir çalışmasında, Dr. Schmidt, erkeklerin, kadınlara kıyasla yeni tanıştıkları partnerlerle kaçamak yapmaya daha eğilimli olduklarını belirtiyor. Bunun kökeninde, eski avcı-toplayıcı toplumlarda birçok partnerin erkeklerin genlerini ilerletmeleri şansını yükseltmesine, bir tek partnere bağlanan kadınların da çocuklarını daha iyi yetiştirme şansına sahip olmalarının olduğuna inanıyor.

Psikolog Alison Reilly 'Kadınların beyinlerindeki duygusal konnektörler erkeklere göre çok daha fazladır. Kadın, biyolojik açıdan çocuk yapmaya programlanmıştır. Bu nedenle iki adet dönemi arasında, hormonlar hareketlenir ve seks yapma isteği artar' diyor ve rastgele ilişkilerin kadınlar için genelde başarılı olmayacağına çünkü kadınların duygularını mutlaka işin içine katacaklarına inanıyor. Bir kadın bir gecelik kaçamak hakkında erkeğe göre çok daha hassas davranır. Ve bu kaçamağın erkeği ona bağlayacağını umar. Fakat çoğunlukla böyle olmaz ve kadının kendine olan güveni sarsılır.
Uzmanlara göre, kaçamak yapmak özgür ruhlu ve kendine güvenen kadınları bile rahatsız edebilir. 'Bunu yaptığıma inanamıyorum!' ve 'Kendime saygımı nasıl bu kadar ayaklar altına alabildim. Beni seven bir erkek ile tanışana kadar kimseyle birlikte olmamalıydım' gibi düşüncelerle kendilerine kızarlar.

UZUN İLİŞKİLER TEHLİKEDE Mİ?

Bir diğer örnek ise çok tartışmaya yol açan The Washington Post gazetecisi Laura Sessions Stepp'in Unhooked: How Young Women Pursue Sex, Delay Love, Lose at Both (Genç Kadınlar Nasıl Seksi Kovalar, Aşkı Erteler ve Sonunda İkisini de Kaybederler)'den geliyor. Stepp lise ve üniversite çağındaki öğrencilerle iki yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmanın sonucunda şöyle bir sonuca varmış: Seks kaçamakları, geleneksel randevuya çıkmanın yerini almaya başlıyor. Bu durum birçok genç kadını tatmin olmamış kılıyor. Öte yandan bu tür ilişkiler kadının, bir erkeği iyice tanıyıp, uzun vadeli duygusal ilişkiler kurmasını da zorlaştırabiliyor.

Bu kitaba göre bazı kadınlar rastgele bir kaçamaktan sonra rahatlıkla yataktan çıkıp, 'Çok zevkliydi ama şimdi işe gitmem gerekiyor' diyebiliyorken, birçoğu ise bunu başaramıyor. Birçok kadın cep telefonlarına saplantı derecesinde sık kontrol ediyor ve erkeğin yeniden kendisini aramasını bekliyor. Aranmadıkları zaman da hayal kırıklığına uğruyorlar ve kendilerini kullanılmış gibi hissediyorlar.

KARŞI GÖRÜŞLER

Ancak tüm uzmanlar Stepp'le aynı görüşte değil. Stepp'in kitabı 1950'li yıllara daha uygun bir kadın el kitabı şeklinde değerlendirilirken bazıları Stepp'in cinselliği olduğundan daha büyük ve korkulacak bir şey olarak gösterdiğini düşünüyor. Aslında modern düyada hem kadınlar hem de erkekler cinsel ihtiyaçlarını gidermek için bazen duygu yükü ağır basmayan, seks bazlı kaçamaklar yapabiliyorlar. Günümüzde eskiye göre kadınlar böyle kaçamakları daha çok yaşıyor çünkü kendilerini daha güçlü hissediyorlar. 'Ne istersem yaparım, artık maddi bağımsızlığım var, işimde başarılı ve güçlüyüm ayrıca seks konusunda da özgürüm' yaygınlaşmaya başlayan bir görüş halini alıyor.

Bu tip ilişkilerde, dikkatli olunmadığı takdirde, kapılabilecek bulaşıcı hastalıklar tek sorun değil elbette. Zaman geçtikçe olayın içine duyguların karışması da son derece büyük bir problem olabilir. İşte o noktada biraz ara verip, olayları iyice tartmalı ve ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

Kadınlar giderek özgürlüklerinin daha fazla farkına varıyor ve erkekler gibi istediklerini yapabileceklerine inanıyorlar. Ancak uzmanlar bu düşüncenin özgürlük anlamına gelmediği konusunda uyarıyor. Stepp, kadınların cinselliği diledikleri gibi yaşamalarına karşı olmasa da bunu daha anlamlı bir şekilde yaptıklarında, kendilerini daha iyi hissedeceklerini söylüyor.

SORULAR

Psikologlar bu seçenekleri değerlendirebilmek için, kendinize bazı sorular sorarak, olayın derinine inebileceğinizi söylüyor. Bir kaçamak yapmak üzere olduğunuzda veya böyle bir arayış içerisine girdiğinizde, kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz;
* Bu olayın sonuçları neler olabilir? Acaba birkaç hafta içerisinde kendimi nasıl hissederim?
* Bunu yaptığım zaman kendimle ilgili ne hissedeceğim? Kendine güvenen ve canının istediği her şeyi yapan bir kadın olduğumu mu düşüneceğim? Yoksa 'O kadar zayıf karakterliyim ki, sadece ilgi arıyorum' diye mi düşüneceksiniz? Ya da 'Onunla beraber olduğumda, zamanla beni tanıyıp sevmesini sağlarım ve sürekli bir ilişkimiz olur' diye mi düşüneceksiniz?
* Kendime değer vermiyor ve güvensizsem, bu duygularımın üstesinden gelebilmek için ne yapmalıyım? Acaba terapiye mi başlamalıyım? Veya kendime bakışımı değiştirmek ve güvenimi tekrar kazanabilmek için, spora veya bir kursa mı gitmeliyim?
* Eğer kimseye bağlanmak istemiyor ve sadece fiziksel bir yakınlık yaşamak istiyorsam, bunu kendimi üzmeden yapabilecek miyim?
* Eğer onunla düzenli bir ilişki yaşamak istiyorsam, bunu yapmaya hazır mıyım? Kaçamak yapmayı bırakıp, ilişkiye konsantre olabilecek miyim? Eğer o buna razı değilse, ondan ayrılmaya ve hayatımı devam ettirmeye hazır mıyım?

CEVAPLAR

'Kaçamak yapmanın sizi nasıl etkileyeceğini bunu denemeden anlamanıza imkan yoktur. Ancak bir kere denedikten sonra sizin için doğru olmadığını anlarsanız, bu sizin için kırıcı sonuçlar doğurabilir' diyor Reilly. Cinselliğe karşı bakış açınız ve geçmişte yaşadığınız bazı tecrübelerin sizi etkileyebileceğini unutmayın. Eğer cinselliğin özgürce yaşanması gerektiğini düşünen bir çevrede büyüdüyseniz, tek gecelik ilişkiler yaşamak size yanlış gelmeyebilir. Ancak daha tutucu bir ortamdaysanız ve çevrenizde seks bir tabu olarak görülüyorsa, yaptığınızı hata gibi görebilirsiniz.
Birçok kadının, düzenli bir ilişki içinde olduklarında, cinselliği, ilişkiyi tamamlayan bir etken olarak gördüklerini söylüyor Reilly. Bu şekilde olduğu zaman cinselliği özgürce yaşamakta bir sorun olmaz. Ancak duygusal bir birliktelik yaşamıyorsanız cinselliğe odaklı kaçamakların sizi nasıl etkileyebileceğini iyice gözden geçirmeniz, sonradan bir takım pişmanlıklar yaşamanızı engeller.

NEDEN ESKİSİNDEN DAHA ÇOK TEK GECELİK İLİŞKİLER YAŞIYORUZ?

İster kaçamak deyin, ister tek gecelik ilişki. Araştırmalar eskiye göre çok daha fazla kadının bunu yaşadığını gösteriyor. İnternette bile bunun tartışıldığı ortamlar görüyoruz. Norman Rush, Mating (Eşleşme) adlı kitabında kişilerin kendi normlarına uyan eş arayışında olduğunu iddia ediyor. İnternet sayesinde herkesin birbirine ulaşması iyice kolaylaştı ve insanlarla sosyalleşip, tanışmak yerine internette bir tık bütün amaçlar için yeterli oluyor.

Doğum kontrol yöntemlerindeki gelişmeler de, tek gecelik ilişkileri artırıcı bir etken. Doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları veya prezervatifler bu tür ilişkilerin yaygınlaşmasını etkiliyor.

Promiscuities: The Secret Struggle For Womanhood (Serbest İlişkiler ve Kadın Olma Savaşı) adlı kitabın yazarı Naomi Wolf'a göre pornografinin bu kadar yaygınlaşması da tek gecelik ilişkileri artırıyor. Ama bunun aynı zamanda seksten uzaklaştırıcı bir etkisi de olduğunu belirtiyor Wolf. Günümüzde birçok profesyonel, uzun sürecek ilişkiler için vakitleri olmadığını ama yine de zaman zaman cinsellik arayışına girdiklerini söylüyorlar. Wolf, 'Böyle kişiler için seks spora gitmek gibi sıradan bir olaydır ve kendilerini çekici hissetmekten mutlu olurlar' diye ekliyor.

Tek gecelik kaçamakların başka bir yönü de var. 'Sorunsuz bir ilişkide cinselliği gönlünüzce yaşayabilirsiniz' diyor The Ultimate Guide to Great Sex (Mükemmel Seks) adlı kitabın yazarı Paula Hall. Az tanıdığınız biriyle seks yapmak heyecan verir. Farklı bir karaktere bürünmek ve fantezilerinizi özgürce yaşamak daha kolay olabilir.Kaynak: haber3


 
         
 

  :: Yorumlar
 gürselcan (2008-03-03 17:10:14) 0Kötü yorumGüzel yorum
Modaya bak hizaya gel bu ne rezil moda böyle bir gece .. .. .. ..
 coşkun demir (2008-02-28 14:03:39) 0Kötü yorumGüzel yorum
şuanki yaşam bunun öncüsü olan bişey ama aileden kaynaklandını düşünüyorum çünkü parasıs kalıyolar yurt paralarını yatıramıyolar sonra bunlar oluyo zor bi durum
  (2008-02-24 21:49:13) 0Kötü yorumGüzel yorum
Eğer türkiye kurallarında mantık arayorsak insanları önce eğitime adapte etmeliyiz. yoksa biz burada daha çook yorum yazarız.
 gLamorous_hnd (2008-02-23 21:31:11) 0Kötü yorumGüzel yorum
Simdiki hayatta gercek ask asık yok hersey yalan dolan bi gecelik..
 şevval (2008-02-20 16:37:04) 0Kötü yorumGüzel yorum
Iğrenç bi durum ya nasıl böle bişeye kızlarımız alet oluyor nasıl bu kadar saf olabiliyorlar biraz daha mantıklı olalım lütfen
Tüm yorumları göster
  ::Bu kategoride ay içinde en çok okunan haberler
Öz kızına 2 ay´dır tecavüz ediyormuş
Öz kızına 2 ay´dır tecav
Fuhuştan kurtarıldı, 1 gün sonra doğum yaptı
Fuhuştan kurtarıldı, 1 gün son
Baba´dan oğluna, ölseydi daha iyiydi
Baba´dan oğluna, ölseydi
Galatasaray ve Beşiktaş´a  UEFA tehlikesi var
Galatasaray ve Beşiktaş´
13 yaşındaki kardeşini İşid´e götürdü
13 yaşındaki kardeşini İşid&ac
  ::Bu kategorideki diğer haberler
Minik Duru´nun sorusu ağ...
Minik Duru´nun sorusu ağlattı! MUĞLA'nın Milas İlçesi yakınlarında, içinde bulunduğu minibüsün hatalı sollama yapan başka bir minibüsle çarpışması sonu ...
Evlenme vaadi ile dolandırıldı...
Evlenme vaadi ile dolandırıldı Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde evlenme programına katılmak için internet üzerinden başvuran 32 yaşındaki Soner Erdal, dol ...
Okulda tacize skandal çözüm...
Okulda tacize skandal çözüm Esenyurt'ta bir okulda yaşanan taciz olayını ortaya çıkartan öğretmen okul müdürü tarafından tokatlandı. Mağdur çocuk is ...
Evlilik hayaliyle dolandırıldı...
Evlilik hayaliyle dolandırıldı! ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'nde evlenme programına katılmak için internet üzerinden başvuran 32 yaşındaki Soner Erdal, dol ...
Çocukları üçlediler...
Çocukları üçlediler Mehmet Okur ve Yeliz Çalışkan çiftinin üçüncü çocukları Mert Mehmet Okur dünyaya geldi.

Mehmet Okur - Yeliz ...
Felaket teğet geçti...
Felaket teğet geçti Rize'de kontrolden çıkarak devrilen kamyonetin kasasındaki inşaat iskelesinin demir boruları yola saçıldı; 3 metrelik de ...
6 bacaklı kuzu görenleri hayre...
6 bacaklı kuzu görenleri hayrete düşürdü BALIKESİR'in Bigadiç İlçesi'nde, 4 gün önce 6 bacaklı ve çift cinsel organlı olarak dünyaya gelen kuzu görenleri şaşırtt ...
Piyanomu kardeşime verin...
Piyanomu kardeşime verin Ölen öğretmenin yanında 'Piyanomu kardeşime verin' yazılı not bulundu. Başında kan izleri bulunan Esra İflazi'nin ölüm n ...
Facebook´taki sapıklar o...
Facebook´taki sapıklar ordusuna ikinci polis baskını Facebook'ta çocukları kandırarak cinsel istismarda bulunanların takibi için kurulan özel ekip, 1 hafta içinde ikinci tec ...
Artık susmak yok...
Artık susmak yok
Milliyet, Kazakistan maçı sonrası gündemin baş sırasına oturan Emre Belözoğlu ile konuştu, Volkan Demirel'in yönetim ...
 Diğer 10 Haber..
  »  Metro´da kriz geçirip öldü ... ( 18.11.2014 - 22:00)
  »  Şehit eşine dairesini bağışladı ... ( 18.11.2014 - 21:00)
  »  Kaza yapan kadın sürücü yaralı çocuklara ağladı ... ( 18.11.2014 - 16:00)
  »  Lisede asansör kazası: 7 öğrenci yaralandı ... ( 18.11.2014 - 15:30)
  »  Karı koca aynı adama aşık ... ( 18.11.2014 - 13:00)
  »  Emniyet Müdürü çıplak halde ölü bulundu ... ( 18.11.2014 - 11:30)
  »  Baba dedikleri adam babalarının katili çıktı ... ( 18.11.2014 - 09:30)
  »  Zanlı cinayeti kabul etmedi ... ( 18.11.2014 - 01:00)
  »  Gine'li Profösör tuvalet temizliyor ... ( 17.11.2014 - 23:00)
  »  Gizem Akdeniz davasında yeni gelişme ... ( 17.11.2014 - 16:30)
 
 
 
yerel haberler   güncel haberler   spor haberleri   haber arşivi   günün özeti
ULUDAĞ ÖZEL   siyaset   dünya   yaşam   sağlık   teknoloji   sağlık-kadın   eğitim   iş dünyası   
sinema   kültür-sanat   müzik-eğlence   medya-magazin   fotoğraf galerisi  bursa tarihi
      mekan.bursa   otel.bursa      rehber.bursa   bursa hakkında   e-devlet    ulaşım   anket
    hakkımızda   bilgi @ lifeinbursa.com   reklam   yasal uyarı   künye

lifeinbursa.com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu bir dgnteknoloji projesidir.