Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap
 
  Ana sayfa
  HEDİYE KAZAN!
  Bursa Haberleri
  Gündemdeki Haberler
  Spor Haberleri
  Sinema
  Kültür - Sanat
  Müzik - Eğlence
  Medya - Magazin
  Yaşam
  Dünya
  Siyaset
  İş Dünyası
  Sağlık - Kadın
  Teknoloji
  Eğitim
  Günün Özeti
  Haber Arşivi
  Bizden Haberler
  İSTATİSTİK
  Otel Bursa
  Mekan Bursa
  Fotoğraf Galerisi
  Rehber Bursa
  Bursa Hakkında
  Bursa Tarihi
  Bursa Haritası
  Bursa'da Ulaşım
  Anket Arşivi 
()
+  
()
 
 
 
 
()
 
()


 :: 23 - Kurtuluş Savaşı Dönemi
   
 
 
Kurtuluş Savaşı Dönemi
Hüdavendigâr Vilayeti Merkezliğini yapan Bursa´da XX. yüzyılın başlarında l.Dünya Savaşının getirdiği çok yönlü çöküntü devam ediyordu. İzmir´deki Yunan İşgali (1919) sırasında Bursa´da Albay Bekir Sami komutasında 56.Tümene ait birlikler bulunuyordu. Birlik Komutanı ve kent aydınları 1919...
 
 
Hüdavendigâr Vilayeti Merkezliğini yapan Bursa´da XX. yüzyılın başlarında l.Dünya Savaşının getirdiği çok yönlü çöküntü devam ediyordu. İzmir´deki Yunan İşgali (1919) sırasında Bursa´da Albay Bekir Sami komutasında 56.Tümene ait birlikler bulunuyordu. Birlik Komutanı ve kent aydınları 1919 Setbaşı´nda Reddi İlhak Cemiyeti´ni kurdular. Sonradan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adını alan bu kuruluş, kısa zamanda ilçelerde de örgütlendi.
İstanbul hükümeti ise Bursa´daki bu gelişmelere karşılık İsmail Bey´i vali tayin etti. Yeni vali, subay ve Milli Mücadelecileri, kurdurduğu gizli örgüt kanalı ile tesbit ettirip yakalatmaya başladı. Bu tutumu Bursa aydınlarınca lanetlenen vali baskılar sonunda bu görevinden alınarak, yerine Nemrut Mustafa Paşa atandı. Fakat onun tutumunun daha sert olması üzerine Bursa´dan sürüldü. Bu arada Bursa ve çevresinde Anzavur Ahmed´in ayaklanmaları büyük yaralar açtı. Fakat Kuvâyî Milliye kuvvetlerince bastırıldı.

1920 yılında Ankara hükümeti çok önem verdiği Bursa´ya Hacim Muhittin Bey´i vali olarak gönderdi. Fakat bu arada Yunan saldırısını desteklemek gayesiyle İngilizler Mudanya, Gemlik ve Karamürsel´e asker çıkardılar. Nitekim destek gören düzenli Yunan birlikleri Balıkesir´i bir gün sonra da Karacabey ve Kirmastı´yı aldıIar.Kuvâyî Milliye güçlerinin Apolyont yöresindeki müdafaa hatları, güçlü düşman karşısında büyük varlık gösteremedi. Tüm birlikler ve malzeme İnegöl´e kaydırılarak Bursa boşaltıldı ve 8 Temmuz 1920´de kent işgale uğradı. Bursa´nın düşman eline geçmesi büyük yankılar uyandırdı.

Bursa İşgalinin ilk zamanlarında halk üzerinde bir baskı olmadı. Fakat Yunan ordusunun ard arda savaşlarda yenilgiye uğraması üzerine Bursa´da sansür, ev aramaları, haksız cezalandırmalar, Anadolu´ya gidiş ve ticaret yasaklandı.

30 Ağustos Meydan Savaşı´nda bir daha unutmayacakları şekilde perişan olan düşman birlikleri geri çekilirken baskı ve yağmacılığı, yakıp yıkmayı ihmal etmiyordu. Bursa´nın da baştan başa yakılacağı haberi Türkler ve azınlıkların hemen tümünün kenti boşaltmasına neden oldu. 3.Kolordu, Şükrü Naili Paşa komutasındaki birlikleriyle Bursa´ya yürüdü. 1.Tümenin süvarileri 9 Eylül´de Yunan direnişini birkaç yerinden aşarak 10 Eylül gecesi şehrin güneyine girdi. Sabahın erken saatlerinde ise güzel Bursa tahribe uğramasına fırsat verilmeden hakiki sahibine tekrar kavuştu.

Bursa Belediye Binası karargah yapılarak, kentte düzen sağlandı. İşgal sırasında düşmanla işbirlikçilik edenler tek tek yakalanarak adalete teslim edildi. Bursa düşman işgalinden 11 Eylül 1922´de kurtarıldı.

Bursa, verimli topraklarından elde edilen ürünlerle Cumhuriyetin ilk yıllarında bir tarım kenti görünümündeydi. Geleneksel imalatı ipekti. Son 25 yıldır Türkiye´nin tekstil ve otomotiv sanayilerinin merkezi olmayı başardı.

 
Bu bilgi 63576 kişi tarafından okundu..

Konuyla ilgili kelimeler:
kuvâyî milliye   bey´i vali    
 
  Konuyla ilgili diğer başlıklar ..
  »  Kuruluş Dönemi ...
  »  Osmanlı Dönemi ...
 
 
yerel haberler   güncel haberler   spor haberleri   haber arşivi   günün özeti
ULUDAĞ ÖZEL   siyaset   dünya   yaşam   sağlık   teknoloji   sağlık-kadın   eğitim   iş dünyası   
sinema   kültür-sanat   müzik-eğlence   medya-magazin   fotoğraf galerisi  bursa tarihi
      mekan.bursa   otel.bursa      rehber.bursa   bursa hakkında   e-devlet    ulaşım   anket
    hakkımızda   bilgi @ lifeinbursa.com   reklam   yasal uyarı   künye

lifeinbursa.com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu bir dgnteknoloji projesidir.